czwartek, 13 sierpnia 2015

Kącik gamera #1

Cześć!

Dziś chcę Wam opowiedzieć parę słów o przeglądarkowej grze strategicznej, która towarzyszy mi od ponad roku. Tak prawdę mówiąc - jest to okropny pożeracz czasu, staram się ją ograniczyć do minimum, ale wiecie, zawsze jak się zaloguję, to znajdę milion spraw do załatwienia, i tak niepostrzeżenie mijają godziny. Skoro ja tracę na nią czas, to może skusi się też ktoś z Was ;) A może już znacie tę grę, i zostaniemy znajomymi?

Początkowo miał powstać jeden wpis,, ale informacji jest tyle, że wyszedłby post-tasiemiec, którego by nikt nie przeczytał, więc postanowiłam notkę podzielić na kilka mniejszych części.


Gra nazywa się Forge of empires, jej wydawcą jest niemiecka firma InnoGames. Gra jest na rynku od 2012 roku, i jak na razie ma się dobrze, ostatnio został uruchomiony kolejny, siódmy już serwer. Na uwagę zasługuje piękna, dopracowana grafika oraz rzetelne i dokładne tłumaczenie na język polski. Oprócz trybu budowania i rozwijania miasta dostępne są dwa tryby walki PvP (player vs player) oraz GvG ( gildia vs gildia).

Swoją przygodę zaczynamy nawet nie we wiosce - jest to kupka kamieni z dwiema prymitywnymi chatkami. Przez kilka początkowych zadań prowadzi nas Ragu, nasz doradca. Dzięki przejściu samouczka poznajemy nawigację w grze i podstawowe opcje, których będziemy używać na co dzień.



O co tu w ogóle chodzi? W największym skrócie: budujemy miasto i staramy się je rozwijać, wchodząc do kolejnych epok. Międzyczasie walczymy z sąsiadami, którzy próbują wykraść nam wytwarzane przez nas produkty. Możemy dołączyć do zrzeszeń graczy zwanych gildiami, i walczyć w trybie Gildia kontra Gildia.

W grze funkcjonuje kilka dóbr, mają różną wartość i przeznaczenie. 

FP - forge point, punkt rozwoju - co godzinę otrzymujemy 1 FP, który posłuży nam do odblokowywania poszczególnych technologii. Potrzebne są również do postawienia Pereł Architektury. Na pasku możemy zmagazynować maksymalnie 10 takich punktów, kolejne przepadają, dopóki nie wydamy tych, które już mamy

narzędzia - zwane popularnie młotkami - wykorzystujemy je do budowania rozmaitych budynków, czasem przydają się też do odblokowania technologii

monety - jak wyżej

towary - w każdej epoce można produkować 5 towarów, jednak podbijając mapę kontynentu możemy do 2 z nich zdobyć bonus, który znacząco zwiększa produkcję. Potrzebne są do odblokowania technologii, do negocjacji terenów, do postawienia Pereł

medale - zdobywamy je w nagrodę za walki lub za wspieranie Pereł u innych graczy. Kupimy za nie rozszerzenia terenu, które są w grze bardzo ważne

diamenty -  waluta premium, można ją kupić za pomocą sms'a, przelewu, ale czasem pojawia się jako nagroda w zadaniu, można ją wygrać w eventach. Przydaje się do wszystkiego ;) 

Wiem, że wydaje się to sporo, 5 różnych "walut", ale w grze używa się ich w bardzo prosty sposób, łatwo zapamiętać, która do czego służy.


Początkowo warto skupić się na rozwoju, ale pierwszą epokę mijamy dość szybko, pod warunkiem regularnego logowania się w grze. Każde kolejne badanie, które zrealizujemy - to pojawiające się w menu budowy kolejne budynki, lepsze od tych starszych, więc warto robić przebudowy w mieście. 



Warto wiedzieć, że budynków nie da się obracać, nie można ich dać do "przechowalni" wiec kluczowym elementem w grze jest jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, którą mamy aktualnie dostępną.

Same budynki dzielą się na kilka kategorii: mieszkalne, produkcyjne, towarowe, kulturowe, dekoracje, wojskowe, drogi. Wszystkie z nich (oprócz dekoracji) są bardzo ważne dla rozwoju miasta, istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji między nimi.

A w kolejnym wpisie trochę na temat interakcji między graczami, oraz o specjalnych budynkach.

Jeśli zainteresowała Was gra - możecie zarejestrować się TUTAJ, gwarantuję Wam, że FoE wciągnie Was od pierwszej chwili ;) 


Pozdrawiam, 
Fioletowa


0 komentarze:

Prześlij komentarz